Přečetli jsme za Vás

autor: | 11. června 2014 | Občan a podnikatel

Přijetí zákona o sociálním bydlení bude předcházet koncepci, jež určí, kdo bude mít na sociální byty nárok a kdo je bude financovat a spravovat. Má se tak omezit bydlení v ubytovnách, jejichž majitelé inkasují od státu značné částky.
E15, 10. 6. 2014

„Materiál vypracují rezorty práce, pro místní rozvoj, lidská práva a experti. Předložen bude v září,“ uvedla náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová.

Zákon o sociálním bydlení má podle plánů platit od roku 2017. Prezident Miloš Zeman už kabinetu několikrát vytkl, že se přijetí oddaluje a příprava je pomalá.

„Chceme-li kvalitní práci, nemůžeme zákon jen tak vyšvihnout za pár týdnů,“ uvedla Stöcklová. Sociální byty by měli dostat osamělí senioři, rodiny s dětmi či postižení.

Koncepce také určí, kdo bude za sociální bydlení odpovídat a co zajistí obce, rezorty či neziskové organizace. Třetím bodem je financování, jež by mohly hradit evropské fondy. Výchozí částka by mohla být pět až šest miliard korun. Podle vládní koncepce prevence bezdomovectví žije v Česku třicet tisíc lidí bez přístřeší a dalšímu zhruba statisíci ztráta bydlení hrozí.

Kraje dostanou více peněz z daní Příští či nejpozději přespříští rok se příjmy krajů z daní vrátí do stavu před rokem 2011, kdy se jejich podíl na výnosech snížil. Po společném jednání to uvedli ministr financí Andrej Babiš (ANO) a předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). Regiony teď získávají u DPH 7,86 procenta z celkového výnosu a obce 20,83 procenta. Před změnou to bylo 8,92 procenta u krajů a 21,4 procenta u obcí. Opatření by se týkalo také daně z příjmu fyzických osob.

O autorovi: Pavel Otto, Praha
Zdroj: E15